امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

 

مقدمه:

 اگر چه کوچینگ با مشاوره روانشناسی تفاوت ماهیتی دارد، با این حال آگاهی از مطالب رواشناسی هم به کوچ و هم به مراجع (کلاینت) کمک شایانی می کند.  این مقاله به منظور ارائه راهکاری است که در مقاله قبلی در خصوص "مثلث شرم" نگاشته شده بود

 

راه گریز از مثلث شرم

کسی که در بازیهای این مثلث گرفتار میشود در واقع با تغییر بین نقشها تصور و توهم بهبودی میکند حال آنکه او در لحظه جابجایی بین نقشها فقط از رنج و درد نقش قبلی در آمده و در نقش جدید هم بزودی با درد و رنج آن مواجه خواهد شد. بنابراین:

" شفای حقیقی نه در تغییر وضعیت بین نقشها، که در تحول در نقشها ست"

 

 

از این منظر مثلث کارپمن به مثلث TED تبدیل میگردد.

THE EMPOWERMENT DYNAMIC

b_300_300_16777215_00_images_Article_lorna_fig2.png

 خلاق (آفرینشگر) CREATOR :

محوریت در مثلث کارپمن "قربانی" ولی در مثلث TED  "خلاق" یا " آفرینشگر" است.

قربانی تمرکزش روی "آنچه میخواهم" است و نه "آنچه نمی خواهم" . تمرکز روی خواسته ها و نخواسته ها تحول آفرین است . خلاق روی راه حل ها متمرکز میشود نه یافتن مقصر.

 

دو ویژگی مهم یک فرد خلاق:

1) افزایش قدرت تخیل و پاسخ به پرسش "من چه می خواهم؟"

2)  انتخاب پاسخ به شرایط و چگونگی زندگی حتی وقتی مشکلات بوجود آیند

 با آنکه فرد علت مسنقیم همه رخدادهایی که برایش اتفاق می افتد نیست، اما قابلیت بی چون و چرای انتخاب پاسخهایش نسبت به موقعیتها را دارد. پذیرش این حقیقت اورا "کنش ور" و انکار آن او را اسیر چرخه بی پایه "واکنش ها" می کند. تا دکمه انتخاب زده نشود تحول اتفاق نمی افتد. باید به این درک برسید آنچه اینجا و اکنون بر سر شما می آید حاصل انتخابهای خودتان است نه پدر و مادر  یا محیط یا جامعه ویا....

خرد نهایی درک این حقیقت است که زمان همیشه قربانی می طلبد. اما قربانی کردن (کنش) و قربانی شدن (واکنش) انتخاب ماست.

 

چالشگر (CHALANGER):

نقش چالشگر در مثلث TED در واقع تحولی است که باید در نقش آزار دهنده (ستمگر) در مثلث کارپمن اتفاق بیافتد. چالشگر در واقع کسی است که مسئولیت دارد و می تواند دیگران را به تفکر و پذیرش مسئولیت ترغیب کند. نقش کلیدی چالشگر در واقع عمل بعنوان یک کاتالیزوری است که در مسیر تحول، رشد، یادگیری ، وهمچنین ایجاد فرصت برای تفکر خلاقانه، به خلاق (آفرینشگر) کمک می کند. چالشگر می تواند  یک فرد، یا یک وضعیت (مانند وضعیت سلامتی)، یا یک موقعیت (مانند بلایای طبیعی) باشد. بطور کلی چالشگر وجه مثبت همان آزاررهنده در مثلث کارپمن می باشد.

 

کوچ (COACH):

چهره مثبت "ناجی" در مثلث کارپمن تحت عنوان کوچ در مثلث TED  نمایان می شود.

یک کوچ به دیگران بعنوان انسانهای خلاقی می نگرد که قابلیت ارتباط با اشتیاقهای قلبی خود و انتخاب مسیرهای سازنده برای رفتن به سمت آنها را دارند.

در درجه نخست یک کوچ می داند که خودش یک خلاق و آفرینشگر است و دیگران را نیز همانگونه می بیند. یک کوچ کنترل و تسلط را رها کرده و قدرت عمل را به خلاق واگذار میکند و تنها به دنبال کمک و تسهیل پیشرفت شخصی وی است. او بعنوان یک کوچ تجسم عینی تمایل یک آفرینشگر به تقسیم قدرت با دیگری است.

یک کوچ بمنظور شفاف سازی، پیش بینی نتایج، واقعیت فعلی و اقدامات ابتدایی-هرچند کوچک- برای دستیابی به موفقیت پایدار یک رشته پرسشهایی طرح و می پرسد. او به خلاق (آفرینشگر) شهامت می دهد تا با تخیل فعال و رویا پردازی به جستجوی مسیرهایی برآید که نتایج مورد انتظارش را شاهد باشد.

"ناجی" در مثلث کارپمن با وجود حسن نیتهایی که دارد اما همچنان در جهت تقویت "من بیچاره" قربانی است. در واقع با این طرز رفتار او را تضعیف کرده و توان وهمی خودرا به نمایش میگذارد. یعنی هویت خود را در کمک به قربانی میبیند. باید همیشه قربانی وجود داشته باشد تا او باشد.

اما یک کوچ درعین اینکه به فعالیتهای حمایتی اش می پردازد، توان و قدرت دیگران را نیز به رسمیت شناخته استقلال و رابطه دو جانبه توانمند سازی با کسانی که به ایشان خدمت میکند را تشویق می کند.

به اشتراک بگذارید ....

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی یابند.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید